Karaciğer Kist Hidatik Hastalığı

Karaciğer yaklaşık 1500 gr ağırlığında olan vücudumuzun en büyük iç organıdır. Sindirim sisteminde emilen besinler kalın ve ince barsaklara ait toplar damarlar yoluyla karaciğere gelerek bir kısmı depolanırken bir kısmı da ihtiyaç duyulan yapı elemanlarına dönüştürülürler.


Hidatik su kesesi demektir ve Eski Yunan tarihinde bildirilmiş kist hidatik hastaları mevcuttur. Özellikle hayvancılıkla uğraşılan bölgelerde sık görülür. Hijyen ve veterinerlik hizmetleri ile yakından ilişkili bir hastalıktır ve dünyada bazı bölgelerde endemik (bölgesel olarak yoğun) olarak görülmektedir. Ülkemizde bu bölgelerden biridir. Parazit karaciğeri aşarsa akciğer, beyin, dalak, böbrek gibi hemen hemen her organa yayılabilir. İyi yıkanmamış gıdalar veya köpek gibi paraziti taşıyan hayvanlar ile temas sonrası bulaşmaktadır.

-İnanılanın aksine insanlara yedikleri hayvanların et ve ciğerlerinden bulaşmaz ancak bunları yiyen köpeklerin barsaklarından ortama bulaşan mikroplar insanlarda hastalık sebebi olur. Bu sebeple kırsal kesimde daha sık karşılaşılmaktadır.

Sıklıkla ağrı ile ortaya çıkar. Allerji yapabilir. Safra yollarında hasara sebep olmuşsa safra yoluna düşen kistler tıkanıklık yaparak sarılık yapabilir.

İlaç ile tedavide başarı şansı düşük olsa da özellikle erken evre hastalıkta denenebilir. Erken evre hastalıkta ayrıca ameliyatsız, iğne ile boşaltılarak tedavi seçeneği de mevcuttur. Hastalık evresi ilerlemiş ise ameliyat gerekir. Bazı durumlarda kist kendisi çok yaşlanarak içeriği ölü hale gelebilir. Bu gibi durumlarda ise tedavi gerekmez.