Mide Kanseri

Mide besinlerin öğütüldüğü, şekli çaydanlığa benzeyen bir sindirim organıdır. Yutma güçlüğü, kansızlık, kilo kaybı, karın ağrısı gibi şikayetleri olan hastalara mutlaka endoskopi yapmak gerekir, midedeki kitle görülerek biyopsi alınabilir. Bilgisayarlı tomografi ile tümörün diğer karın içi organlarla ilişkisi (karaciğer, pankreas gibi), uzak organlara yayılımı ve lenf bezlerinin durumunun görülmesine yarar.

Mide kanserinin tedavisi cerrahidir, gerektiğinde midenin tamamı alınabilir. Cerrahi esnasında bu damarsal yapılar dikkatli bir şekilde korunmalı, lenf bezleri genişce çıkarılmalıdır. Yapılan cerrahinin kalitesiyle hastalıksız sağ kalım şansı oldukça yükseldiği tüm dünya bilim çevresince kabul edilmiş bir gerçektir. Bu sebeple mide kanseri cerrahisi oldukça yüksek cerrahi deneyim ve beceri gerektirmektedir.

Midesi alınanlarda sonra neler olur? Midenin çıkarılması ve ardından ince bağırsaktan yeni bir yol yapılmasıyla hasta normal yemek yiyebilmektedir. Fakat bu hastanın hastalıktan önceki yaşamındaki gibi olmayacaktır. İnce bağırsaktan yeni bir yol yapılsa da bu kapasite itibariyle mideye eş olamamaktadır. Mideden salgılanan asit ile özellikle proteinlerin sindirim süreci başlamaktadır. Midenin ve asitin yokluğunda protein metabolizması da bozulabilmektedir. Ayrıca midenin sindirim deposu görevinin yanında vitamin ve demir emilimi için gerekli hormonları salgılamaktadır. Midenin yokluğunda bu vitaminler ilaç olarak alınmalıdır. Yemeklerde porsiyon miktarını azaltılmalı, öğün sayısı arttırılmalıdır. Proteinden zengin beslenmeye dikkat edilmelidir.